АРОМАТЕРАПИЯ ЗА КРАСОТА И ЗДРАВЕ
Ароматерапия за Красота и Здраве
Вземи сила от природата!
Ако искате да подобрите здравето си и се интересувате как да го направите с помощта на природни средства, да преодолявате ежедневните си неразположения, както и тези на семейството или децата си, то тази статия е точно за вас.
Тук ще разберете как различните етерични масла и блендове от тях могат да действат на ума, духа и тялото.
Есенциалните масла се извличат от растения – цветове, листа, стъбла, кори, корени и смоли. Те са тяхната живителна сила. Дайте шанс на природата! Опитайте с етерично масло, преди да приемете хапче!
Използването на етерични масла е една от най-новите тенденции в здравето напоследък.
Те са изключително полезни за това да се чувстваме добре, здрави, енергични и в добро настроение. Продуктите от етерични масла са на границата между типичните козметични продукти и лекарствените продукти, и въздействат върху човешкия организъм по подобен начин, но
Етеричните масла са по-меки като действие и при правилна употреба в указаните дози са много ефективни
Докато лекарствените средства – бързо, силно и категорично, което понякога води до странични ефекти или резистентност към някои от тях.
Действието на есенциалните масла при локална кожна употреба започва след около 15-20 минути и продължава още около 2 часа след това. При ароматна употреба те стигнали до лимбичния дял на мозъка до 20 секунди.
Като природни средства те стоят най-близко до човека и имат положителен ефект върху здравето му, без да дават странични ефекти, при безопасна употреба.
Какво представляват етеричните масла?
Етеричните масла са концентрирани екстракти от растения. Те съдържат живителната сила на растенията, както и много химически съединения, които ние можем да използваме за по-добър живот. В природата те защитават растенията от патогени, вредни насекоми и бактерии, както и привличат полезните насекоми. Те са лимфната система на растенията.
Голяма част от тях имат антибактериални, противовъзпалителни, антисептични, спазмолитични, аналгезиращи, противъгъбични, имуностомулиращи свойства. Тези им свойства ние използваме за това да подобрим здравето си с помощта на средства, които природата майка ни е дала от самото ни създаване.
Много са приложенията на етеричните масла.
Като започнем от прилагането им в кремове и балсами за хубава, млада и сийна кожа, здрава коса и нокти, минем през лосиони и кремове за облекчаване на мускулни болки и напрежения, артритни болки, и стигнем до блендовете за овладяване на паник-атаки, тревожност, гняв и безпокойство, за добър сън, за енергизиране и повдигане на настроението.
История на есенциалните масла
Знаете ли историята за раждането на Христос?
Когато се ражда Младенеца във Витлеем при него пристигат трима мъдреци. Те носят на Христос дарове. И знаете ли какви са били те? Тамян, смирна и злато. Колко ли са били ценни тамяна и смирната за да се дадат наравно със златото? И досега това са едни от най-ценните, скъпи и използвани етерични масла.
А чували ли сте за Клеопатра?
Използването на масла е било известно на древните египтяни още през III век пр.н.е. Археолозите са открили следи от смирна и тамян в гробниците на фараоните. Ползването на екстаркти от растения, ароматни масла и свещи са били привилегия само на малцина в онова общество. По времето на Клеопатра те пръскали розови листенца във водите на Нил по време на нейните шествия. Легенди говорят, че даже платната на корабите, с които тя е плавала по Нил , са били напоени с аромати. Дали Клеопатра е била толкова красива или ароматите, които са се носели около нея, са омайвали хората?
Първите записани знания за ароматерапията са от времето на Древна Гърция
Цветните венчелистчета на растенията са били потопявани в зехтина, който е имало в изобилие по това време, а и в други масла. От него древните гърци са правели парфюми и използвали за медицински и козметични цели.
Римляните са използвали различни растения и билки в живота си
За да заздравят раните си, те са използвали смирна. За да направят лошия си дъх свеж, използвали копър, както и за борба с бълхите. Розата – за ароматизиране на вани, както и лавандула за козметика и медицински цели.
Хипократ, живял през IV в.пр.н.е., който се смята за баща на медицината, в своите творби описва огромен брой растения. По-късно тези произведения са преведени и на арабски.
Арабските страни също се интересуват от познанието на растенията и техните ползи за човешкото здраве
Лекар, наречен Абу Али Ибн Сена, допринася най-много за развитието на тези знания. Живял през X-XIв., той бил известен като Авицена. Смята се, че дестилацията е негово изобретение. В неговите произведения има много снимки на процеса на дестилация. Векове по-късно дестилацията е най-популярния метод за извличане на етерични масла от растенията.
По време на Средновековието
За тогава няма много данни за използването на етерични масла в Европа. Европейците са използвали предимно билкови отвари. Кръстоносците са тези, които са донесли смоли от Изтока в Европа. През XV век вече фармацевтите продават масла и техните смеси като сами култивирали растенията.
Времето на Ренесанса
XVII и XVIII век има възход на науката. Новите химични вещества започват да влизат в медицината . А лекарствата от растенията са забравени.
С развитието на науката през XVIII и XIX век учените успяват да проучат полезните за човешкото здраве активни съставки на растенията. Те вземат само активните съставки от растенията и използват само тях. Така са открити хинина, морфина, дигиталиса и други.
Рене Морис Гаттефос е първият, който въвежда термина “ароматерапия” през 1926 г.
Семейството му има парфюмериен бизнес. Той се е интересувал дали антисептичните качества на етеричните масла са по-ефективни от техните химически аналози. По време на един експеримент Гаттефос изгорил ръката си много зле. Търсейки облекчение, той пъхнал ръка в най-близкия контейнер с течност. Тази течност била етерично масло от лавандула, което значително облекчило изгарянето. След няколко дни отчел видимо подобрение на нараняването си. След този инцидент той посветил живота си на изучаване на приложението етеричните масла .
През 1960 г. ароматерапията се превръща в по-сложна терапия
Изследвани са халюциногенните качества на растенията. Появяват се и езотерични движения. Говори се за връзка между тялото, ума и духа на човека. И как заедно те му влияят. В ароматерапията ние разчитаме не само на физическия ефект на етеричните масла. Свързваме ги с всички възможни инструменти за подобряване на оздравяването.
През 1995 г. Робърт Тисеранд публикува Essential Oils Safety – Ръководства за специалисти по здравеопазване. Той е един от водещите специалисти по Ароматерапия на нашето време.
През 1999 г. е създадена Международната федерация по ароматерапия и малко след това Международното дружество на професионалните ароматерапевти.
Тези организации не само обединяват съсловието то ароматерапевти, но дават основни насоки за развитието на ароматерапията, стимулират обучението на такива специалисти, подпомагат задълбочените и все по-обширни изследвания за ползите от етеричните масла.
Тъй като етеричните масла са химически съединения в природата, те не могат да бъдат патентовани
Затова и фармацевтичните компании не влагат много средства в проучванията за тях. Това правят учени в университети, институти, както и големи компании –производители на етерични масла.
Истина е, че маслата имат прекрасен аромат и вдишвайки ги те могат да променят настроението ни, но те могат и да помогнат облекчим състоянието си
Техните невероятни лечебни качества се дължат не само на това, че могат лесно да се абсорбират от кожата, но също така и да преминават през кръвно-мозъчната бариера, което не е по силата на много лекрства. Пример за такова масло е етеричното масло от тамян.
Етеричните масла се състоят от много малки молекули. Тъй като нашата кожа е полупропусклива, те имат способността да преминават през нея, а от там и в кръвообръщението. По този начин те достигат до всяка клетка от нашето тяло. Така с помощта на природни средства можем да постигнем добро здраве и живот, към които се стремим всички ние.
Да разреждаме ли етеричните масла?
Въпросът за разреждането на маслата е много дискусионен. Говорим за приложението на маслата върху кожата.
Когато използвате маслата в дифузер или в инхалер (не инхалатор), то тогава разреждане не е необходимо
В една капка масло е концентрирана силата на много растения. Всички знаем, че за 1 кг. розово масло са необходими около 3 000 кг рози. А този, който е брал рози като мен, знае, че те не се берат лесно и розовият цвят е много лек. Та да се върнем пак на разреждането.
Как да разреждаме етеричните масла?
Те се използват винаги
разредени – при локално прилагане върху кожата
Изключение правят меките масла като лавандула ,например, и то при определени случаи, които ще коментираме отделно. Обичайното разреждане за възрастни е от 10%. Максималното разреждане може да е до 20%. Някои автори препоръчват разреждане до 20%-50%, но това трябва да се прилага само за кратък период от време или под контрол от лекар или ароматерапевт.
При правене на масажи разреждането става още по-голямо
Там 5% е максималното присъствие на етеричното масло в масажния крем, защото при масажа се използва много по-голямо количество крем, което автоматично означава и по-голям прием на етерично масло.
Когато ползвате вана и искате да се възползвате от свойствата на маслата, поставете 5 до 10 капки етерично масло.
По-голяма концентрация може да допуснем при поставянето на компреси с масла. При тях на един компрес поставяме 10 до 20 капки етерично масло.
За деца разреждането е най-голямо
Като за 1-годишните разраждането е 0,5%.
Етерични масла – непоносимост
Биохимията на нашите тела е различна. Затова и
всеки би могъл да реагира по различен начин при среща с маслата
Има козметични продукти, кремове, макар и на реномирани брандове, от които моята кожа е раздразнена, а кожата на моя приятелка да се чувства добре. Когато прилагаме маслата неразредени това би могло да доведе до раздразнение на кожата, зачервяване. А ние не искаме такива, нали?
Затова съветвам всеки решил да се възползва от силата на маслата, да бъде внимателен и отговорен към себе си. Тестът за непоносимост към някое масло е много елементарен. Той наподобява теста, койти всеки прави преди да си боядиса косата с нова боя за коса. Намазва с разредено етерично масло вътрешната част на лакътя, изчаква поне половин час и следи за реакция. Ако на третираното с масло място няма зачервяване, раздразнение, обриви, се счита, че човек няма непоносимост към това масло и би могъл да премине към ползването му по един от познатите три начина за употреба.
Телата ни не са в състояние да поемат свръх много от природата.
Тялото взема от етеричното масло толкова, колкото му е необходимо
Всеизвестен е фактът, че дори да приемеш витамин С 5 гр , няма как организмът да усвои цялото количество. Същото е с етеричните масла. Останалото се екскретира чрез урината. Тогава защо да хабим толкова ценен ресурс? Затова моят съвет е
да прилагате маслата винаги, с някои изключения, разредени, но начесто
Тогава се получават най-добрите резултати.
Как да използваме етеричните масла?
Можем да ги използваме по следните начини:
Вдишването е най-лесният и общопопулярен начин за прилагането им
Това може да стане чрез вдишване направо от бутилката с масло, поставяне на дланите и вдишване от тях, накапване на дреха, възглавница, гривна или бижу (Защо не?), от инхалер (не инхалатор) или от съвремените уреди – дифузери. Не се препоръчва използването на лампи, защото при нягряване маслата губят много от терапевтичните си качества, но все пак е въпрос на избор. Особено тези масла, които не са извлечени чрез дестилация.
Локалният метод, чрез полагане върху кожата, е също популярен метод
Екипът на “TI – Essential Oils” препоръчва да се прилага винаги с разредени масла, освен при особени случаи, за които ще пиша по-късно. Вече се запознахте по-горе с разрежданията.
Ползването на рол-он е идеален и практичен начин за нанасяне на етерични масла
Така когато пътуваш или излизаш навън, носиш в себе си един или няколко рол-она. По всяко време можеш да използваш маслата за облекчаване на болки, мускулни или менструални, за преодоляване на стреса и гнева, за балансиране на емоциите, за добро настроение.
Красиви, леки и елегантни, спокойно могат да се съберат в дамска чанта, протфейл или джоб. И най-вече ефективни. И когато трябва да се справите с някое от ежедневните ви нераположения, те ще са на една ръка разстояние от вас, в удобна опаковка и готови за директна употреба.
И най-оспорваният метод – е вътрешният прием
Като за този метод ще отделя специален модул. Само ще спомена, че различните школи, течения в Ароматерапията, са на коренно противоположни мнения. Френската школа приема напълно поглъщането на етерични масла. Докато Английската школа, както и част Американската смятат, че няма дотатъчно доказателства както за ползите от вътрешния прием на маслата, така и от страничните ефекти, които биха могли да се получат от това.Има хора, които приемат вътрешно етерични масла доста дълго време и са с отлични резултати. Имам и такива, които за нищо на света не биха приели вътрешно масла. Аз няма да ви съветвам за нито едно от двете.
Моят съвет е, ако приемате етерични масла вътрешно, да ги поставяте в капсула с малко количество зехтин или друго масло за вътрешна употреба. Вторият ми съвет е да не приемате вътрешно етерични масла на гладно, а винаги по време или след храна. Смятам, че всеки трябва сам да избере дали да приема вътрешно етерични масла или не. Защото в крайна сметка дори когато лекар ти изпише лекарство, прочитайки листовката му, вие решавате дали ще го вземете или не.
Етеричните масла имат много качества,
които ние тепърва преоткриваме. Последните 30 години се засили интереса към природни средства, с които да помагаме на механизма за самоизцеление на ума, духа и телата ни. Правят се все повече изследвания, проучвания в цял свят. И ако ме питат дали вярвам в етеричните масла, ще ви отговоря. Да, вярвам!
Те не са панацея, но са отличен и ефективен начин да направим живота си по-лесен, да подобрим настроението, да овладеем емоциите си и балансираме хоромоните си.